Czyszczenie i mycie kostki brukowej – zlecić fachowcom, czy wykonać samodzielnie?

0
567
jak czyścić kostkę brukową
5/5 - (1 vote)

Czyszczenie i mycie kostki brukowej jest niezwykle istotne, jeżeli chcemy cieszyć się jej estetycznym wyglądem oraz funkcjonalnością, bez konieczności jej wymiany. Kostka brukowa jest bowiem każdego dnia narażona na zabrudzenia i uszkodzenia, jak każdy zewnętrzny element infrastruktury gospodarstwa domowego. Jednocześnie ze względu na atrakcyjną cenę, łatwość układania oraz szeroki wybór wzorów i kolorów, jest najczęściej wybieranym materiałem do wykańczania przestrzeni wokół domu. Na jakie zabrudzenia jest narażona i czy lepiej zlecić czyszczenie i mycie kostki fachowcom, czy wykonać to zadanie samodzielnie?

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej

Jeżeli chodzi o samodzielne czyszczenie kostki brukowej, owszem powinniśmy wykonywać tę czynność regularnie. Jeżeli tylko posiadamy w domu myjkę wysokociśnieniową, nie będzie to trudne zadanie. W niektórych sytuacjach wręcz należy działać jak najszybciej i chwytać za myjkę, na przykład, gdy zabrudzimy kostkę olejem silnikowym. Samodzielne mycie kostki brukowej zmyje jednak tylko powierzchowne zabrudzenia. Kostka będzie wyglądała lepiej, ale nie pozbędziemy się problemu do końca. Chociażby usuwanie mchów i porostów, które zasiedlają przestrzenie między pojedynczymi elementami kostki są niezwykle trudne do usunięcia, a wręcz niemożliwe. Wyobraźmy sobie, że cały dzień spędzimy kucając i wyrywając ręcznie każdy mech i chwast. A co dalej, co z impregnacją? Okazuje się zatem, że dokładne wyczyszczenie i zaimpregnowanie kostki to zadanie dla specjalistów, którzy działając profesjonalne są w stanie znacznie przedłużyć żywotność kostki.

Profesjonalne mycie i czyszczenie kostki brukowej

Profesjonalne mycie i czyszczenie kostki brukowej ma ogromne znaczenie dla jej estetycznego wyglądu oraz trwałości i funkcjonalności. Kostka, o którą nie dbamy, z czasem staje się śliska, porasta licznymi mchami i nie wygląda ładnie. A przecież jest nieodłącznym elementem ogrodowej aranżacji. Często zdobi również przednią część domu, ponieważ układamy kostkę na podjazdach, czy ścieżkach. Niestety stale narażona jest na różnego rodzaju zabrudzenia, związane ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi, kurzem, pyłem i błotem, często również to właśnie na kostce, bez żadnego zabezpieczenia dokonujemy podstawowych napraw samochodów, przez co narażamy kostkę na zabrudzenia olejami silnikowymi. Poza tym, na kostce może pojawić się rdza, grzyby i chwasty. Profesjonalne czyszczenie i mycie kostki brukowej to wieloetapowa czynność, polegająca na dokładnym wymyciu powierzchni myjką, posiadającą funkcję podgrzewania wody, następnie usunięciu wykwitów roślinnych za pomocą specjalistycznych środków i impregnacji. Ostatni etap ma za zadanie przedłużyć żywotność materiału i zabezpieczyć go na dłuższy czas przed kolejnymi zabrudzeniami.

Następny artykułDomy z prefabrykatów betonowych