Wykorzystywanie wody deszczowej w domu i ogrodzie

0
412
jak wykorzystać deszczówkę
5/5 - (1 vote)

Wykorzystywanie wody deszczowej w domu i ogrodzie to świetny pomysł na duże oszczędności oraz życie w zgodzie z naturą. Bycie eko staje się coraz bardziej trendy — decydujemy się na fotowoltaikę, ogrzewanie z pompą ciepła, czy nowoczesne izolacje natryskowe pianą PUR. Ogród również może być ekologiczny, nawet jeżeli marzy nam się bujna roślinność. Wystarczy skorzystać z tego, co daje nam matka natura — z wody opadowej. Biorąc pod uwagę rosnące opłaty, związane z eksploatacją domu oraz stale pogarszający się stan wód, warto przemyśleć to rozwiązanie. Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów umożliwiają automatyczne nawadniania z wykorzystaniem wody deszczowej w domu i ogrodzie.

Dlaczego warto gromadzić wodę opadową?

Odpowiadając na pytanie, dlaczego warto gromadzić wodę opadową w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na oszczędności. Za 1 m3 wody z wodociągów, musimy zapłacić 10 zł, podczas, gdy wodę opadową mamy zupełnie za darmo. Stajemy się również niezależni, a rosnące ceny nas nie dotyczą. Woda opadowa jest miękka, dzięki czemu świetnie nadaje się nawet do prania. Detergenty, takie jak płyny do płukania o wiele lepiej rozpuszczają się w miękkiej wodzie, a pranie ładniej pachnie i jest przyjemniejsze w dotyku. Płukanie toalety deszczówką spowoduje z kolei, że raz na zawsze zapomnimy o osadzającym się w toalecie kamieniu. Ze względu na swoje właściwości i bogactwo składników mineralnych, woda deszczowa to najlepszy sposób na nawadnianie ogrodu — rośliny podlewane deszczówką będą zdrowe, wiecznie zielone i odżywione.

Wykorzystywanie wody deszczowej w domu i ogrodzie, a systemy nawadniania ogrodów

Nowoczesne systemy nawadniania ogrodów, umożliwiają łatwe zbieranie deszczówki. Wystarczy zdecydować się na montaż specjalnego pojemnika naziemnego lub podziemnego. Pojemniki naziemne podłącza się do rynny, są zabudowane i posiadają nakrywkę. Dodatkowo wyposażone są w kraniki, dzięki którym możemy nalać tyle wody, ile potrzebujemy. Zbiorniki podziemne do deszczówki są o wiele większe oraz potrzebują szeregu elementów instalacyjnych, by działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Są wyposażone w specjalne filtry, które oczyszczają wodę deszczową, dlatego mogą rozprowadzać ją bezpośrednio do zraszaczy umieszczonych w ogrodzie.

Poprzedni artykułOcieplanie fundamentów — piana PUR jako skuteczny sposób na oszczędność
Następny artykułRegały loftowe – nowoczesne regały do każdego wnętrza