Termoizolacja dachu płaskiego – jak zrobić to dobrze i tanio

0
633
termoizolacja dachu płaskiego
5/5 - (1 vote)

Prawidłowo wykonana termoizolacja dachu płaskiego stanowi ważny element w budownictwie energooszczędnym. Właściwa izolacja pozwala na zmniejszenie strat ciepła na poziomie do 10%, a tym samym zapewnia maksymalną oszczędność energii. Rzetelne wykonanie izolacji dachu jest ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na komfort mieszkańców i bezpieczeństwo budynku. Jeśli chcesz zaizolować dach płaski, ale nie jesteś pewien, jak się za to zabrać ani jakie masz możliwości, to zapraszamy do lektury tego artykułu.

Jaką termoizolację wybrać dla dachu płaskiego?

Jeśli chodzi o wybór materiałów izolacyjnych do termoizolacji dachu płaskiego, to jest ona ściśle uzależniona od rodzaju dachu i warunków, w jakich ma on funkcjonować. Najczęściej w ociepleniu dachu płaskiego wykorzystuje się wełnę mineralną (zwłaszcza do dachów bez wentylacji) oraz styropian (np. do dachów z wentylacją).

Wełna mineralna do izolacji dachu płaskiego

Wełna mineralna to rodzaj materiału izolacyjnego, który składa się z minerałów i skał, a także dodatków, takich jak glina i bazalt. Materiał ten charakteryzuje się wysokim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego – w przypadku wełny mineralnej wynosi on około 0,035-0,040 W/(m2K). Jest to optymalny wybór dla dachów płaskich, które są systematycznie narażone na nacisk i niszczenie – wełna mineralna znosi ekstremalne warunki środowiskowe i odporne jest na ściskanie, deformacje czy mechaniczne uszkodzenia.

Styropian w ociepleniu dachów płaskich

Kolejnym materiałem, który warto wziąć pod uwagę przy izolacji dachów płaskich, jest styropian. To niewielkie styropianowe płyty, które składają się z mikrokulek granulatu polistyrenu wzmocnione plecioną siatką. Dzięki swojej bardzo lekkiej i elastycznej budowie styropian doskonale sprawdza się w izolacji dachu. Styropianowe elementy są odporne na działanie wilgoci, a dodatkowo potrafią skutecznie odprowadzać wilgoć i wylewać wodę. Przy czym, warto pamiętać, aby stosować materiały izolacyjne pochodzące od sprawdzonych producentów.

Materiały wykończeniowe

Wykończenie termoizolacji dachu płaskiego może odbyć się na kilka sposobów. Najważniejsze z nich to obłożenie mata mineralną i papą podkładową. Mata mineralna służy do zabezpieczenia wierzchniej warstwy izolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stosując papę podkładową, można ostatecznie wygładzić powierzchnię dachu płaskiego, ponieważ jest ona bardzo elastyczna i wytrzymała. Zaletą tego materiału jest jego trwałość – może ona służyć nawet przez 25 lat.

Jak dobrać elementy izolacyjne?

Dobór materiałów izolacyjnych do termoizolacji dachu płaskiego powinien odbywać się w oparciu o wymagania techniczne. Najważniejsze parametry to klasa reakcji na ogień oraz współczynnik przewodnictwa cieplnego (λ). Można też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest izolacja, ponieważ wytwarzane są w większości przypadków materiały naturalne i syntetyczne. Do dachów płaskich najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian.

Jak dobrać warstwy izolacyjne?

Podczas doboru warstw izolacyjnych należy zwrócić uwagę na typ dachu oraz jego konstrukcję. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad warstwą paroizolacyjną, która powinna zapobiec występowaniu kondensacji na powierzchni dachu płaskiego. Kolejnym krokiem jest wybór izolacji termicznej. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie takich materiałów, jak wełna mineralna lub styropian. Następnie należy zastanowić się nad obłożeniem i wykończeniem izolacji – w tym celu warto wybrać mata mineralną oraz papę podkładową.

Ile kosztuje termoizolacja dachu płaskiego?

Koszt termoizolacji dachu płaskiego jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: wielkość dachu, rodzaj materiału izolacyjnego czy ilość warstw izolacyjnych. Cena materiałów izolacyjnych waha się zwykle od 10 zł do 30 zł za 1 m2. Do tego należy dodać koszty robocizny. Przeprowadzenie termoizolacji dachu może wynieść zwykle od 20 zł do nawet 40 zł za 1 m2. Można więc założyć, że całkowity koszt termoizolacji dachu płaskiego może wynieść od około 30 zł do 70 zł za 1 m2.

Jak można tanio wykonać ocieplenie dachu płaskiego?

Jeśli chcesz wykonać termoizolację dachu płaskiego jak najtaniej, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie materiałów izolacyjnych pochodzących od sprawdzonych producentów oraz wybór profesjonalnych usług wykonawczych. Dobrym pomysłem jest również zakup hurtowy materiałów izolacyjnych – można wtedy liczyć na lepszą cenę. Warto również poradzić się specjalisty w branży budowlanej, który doradzi Ci najlepsze rozwiązania w przypadku ocieplenia dachu płaskiego. Oprócz tego, warto się porozglądać za nowoczesnymi technologiami stosowanymi w budownictwie energooszczędnym, które mogą zmniejszyć koszty termoizolacji dachu.

Podsumowanie

Prawidłowa termoizolacja dachu płaskiego jest niezwykle ważna dla zapewnienia pełnej efektywności energetycznej budynku. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni materiał izolacyjny – dla dachu płaskiego najlepszym wyborem są wełna mineralna lub styropian. Równie istotne jest dobranie warstw izolacyjnych – do tego celu najlepiej sprawdzą się mata mineralna oraz papa podkładowa. Najbardziej opłacalne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych producentów oraz poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań w budownictwie energooszczędnym. Wykonanie termoizolacji dachu płaskiego może kosztować od około 30 zł do 70 zł za 1 m2.

Poprzedni artykułBezpieczeństwo pożarowe a wełna mineralna
Następny artykułW jaki sposób czynności izolacji dachu można powierzyć ekspertom?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj