Ocieplanie fundamentów to podstawa, jeżeli chodzi o termoizolację całego budynku. Brak izolacji tego, jakże ważnego elementu to straty ciepła na poziomie 10%. I choć wielu z was może powiedzieć, że to przecież tak niewiele, wbrew pozorom wzrost rachunków za ogrzewanie może być znaczący. Piana PUR to materiał, który idealnie nadaje się do ocieplania fundamentów, chroniąc je nie tylko przed utratą ciepła, ale przede wszystkim przed niszczącym działaniem wilgoci oraz pojawianiem się pleśni i grzybów.
Ocieplanie fundamentów — izolacja pionowa i pozioma
Izolację przeciwwilgociową możemy podzielić na dwa rodzaje: pionową i poziomą. Izolacja pozioma ma za zadanie zabezpieczyć konstrukcje budynku przed wodą niewywierającą ciśnienia. Jest to na przykład woda opadowa, powodująca podciąganie kapilarne, czyli wciąganie wilgoci przez mury i przenoszenie jej w górę budynku. Izolacja pionowa odpowiada za osłonę fundamentów od strony gruntu. W tym przypadku wartswę izolacji układa się na ścianie fundamentowej i dodatkowo osłania materiałem termoizolacyjnym.
Ocieplanie fundamentów pianą PUR — zalety izolacji poliuretanem
Ocieplanie fundamentów pianą PUR przynosi wiele korzyści. Poliuretan to obecnie najlepszy materiał izolacyjny na rynku. Jest solidny, trwały i wykazuje znakomite właściwości termo i hydroizolacyjne. Decydując się na ocieplanie fundamentów i pianowanie poddaszy — łącznie można zatrzymać w domu prawie 50% ciepła, które ucieka w przypadku braku izolacji tych elementów budynku. Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych zalet, wynikających z ocieplania fundamentów pianą PUR:
- Najcieplejsza wśród materiałów izolacyjnych — już cienka warstwa piany zapewnia oczekiwany efekt. Można stosować ją zarówno w nowo wybudowanym budynku oraz tam, gdzie występuje problem przemarzania fundamentów.
- Nie nasiąka wodą — zamknięto komórkowa piana PUR posiada nasiąkliwość zaledwie na poziomie 2%. Dzięki temu nie traci swoich właściwości w środowisku wilgotnym. Dzieje się tak, ponieważ woda nie przenika do wewnątrz komórek.
- Twarda i wytrzymała — izolacja pianą PUR wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne i ściskanie. Siła z jaką przylega do ścian uniemożliwia jej przesuwanie się i zmianę położenia.
Krótki czas nanoszenia — wystarczy zaledwie jeden suchy dzień, by zaizolować 250 m2 fundamentów. - Brak mostków termicznych — pianę PUR nanosi się metodą natrysku agregatem natryskowym do pianki. Służą do tego specjalne maszyny natryskowe do piany PUR. Dzięki temu izolacja jest w 100% precyzyjna, a piana trafia nawet w najmniejsze szczeliny.
- rak mostków termicznych to eliminacja strat ciepła, oszczędności i komfort termiczny. To również solidna ochrona przed wilgocią.