Jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada? Sprawdzone porady

0
690
Jak wyciszyć ścianę od głośnego sąsiada? Sprawdzone porady
5/5 - (2 votes)

Najlepszym sposobem na wyciszenie ściany sąsiedzkiej jest stosowanie materiałów izolujących akustycznie. Materiały te w dużej mierze zmniejszają intensywność dźwięków przechodzących przez ścianę i powstrzymują ich dalszy ślad. Do tego celu najbardziej odpowiednie są materiały przepuszczające powietrze, które mają wystarczającą gęstość, aby nie przenosić nadmiernych ilości dźwięków. Przykładem takiego materiału są płyty z pianki akustycznej, które są stosowane w domach i biurach, aby zmniejszyć hałas i wyciszyć pomieszczenie. Materiały te zapewniają skuteczny poziom izolacji akustycznej. Innymi materiałami przepuszczającymi powietrze są pianki akustyczne, gąbki i włókniny mineralne. Te materiały zapobiegają przedostawaniu się dźwięków przez ścianę. Są one najbardziej skuteczne, jeśli są umiejętnie zamontowane wewnątrz ściany, powodując większą izolację akustyczną.

Jak wyciszyć ścianę wykorzystując zasłony

Kolejnym pomysłem na wyciszenie głośnego sąsiada jest zainstalowanie zasłon. Można nasunąć zasłony na ścianę od wewnątrz lub delikatną ścianę zewnętrzną. Doradzić możemy tzw. biosery, czyli tkaniny godne polecenia pod względem izolacji akustycznej, chociaż te standardowe ścianki działowe najczęściej nie dają tak dobrego efektu jak wymaganie materiały izolacyjne. Zasłony nie tylko omijają hałas ze ściany sąsiada, ale także wprowadzają prywatność i maksymalizują przyjemne światło. Zalecamy stosowanie materiałów takich jak bawełna lub mikrofibra, jako że są one dobre do zatrzymywania wewnętrznego hałasu, ale również i do odpychania dźwięków z zewnątrz.

Jak wyciszyć ścianę wykorzystując tkaniny akustyczne

Jeśli wyciszenie jest niezbędne, a kamienne ściany są niemożliwe do zrealizowania, można stosować tkaniny akustyczne. Ten materiał absorbuje dźwięk zamiast go odbijać, jak to ma miejsce w przypadku ścian. Najlepszym wyborem w tym wypadku jest materiał o właściwościach tłumiących. Jest mnóstwo typów tkanin miewanych do wyciszenia ścian, ale najbardziej skuteczne są te z pianki. Można je zamontować za ścianką albo prosto na nią. Pamiętać należy, tylko, że w przypadku tego materiału istotne jest dobre dodanie go do ściany.

Dodatkowe wyciszenie za pomocą dywanów

Ostatnim rozwiązaniem, które możemy polecić przy wyciszaniu ścian jest stosowanie dywanów we wnętrzu. Dywan to jeden z najprostszych materiałów akustycznych, który możesz użyć do wyciszenia dźwięku. Dywany wykonane są z materiałów, które mają właściwości tłumiące hałas, więc możesz je wykorzystać także do wyciszenia ścian. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, zaleca się stosowanie ciężkich dywanów i dywanów z wełny lub innych materiałów naturalnych.

Jak wykonać ścianę odgrodową

Innym skutecznym sposobem na wyciszenie ściany sąsiedzkiej jest zbudowanie ściany odgrodowej. Ściany odgrodowe służą do ochrony przedrzeźniania sąsiadów. Są one stosowane głównie w obiektach mieszkalnych, aby uzyskać prywatność. Ściana odgrodowa zapobiega przenikaniu dźwięku z otoczenia, dzięki temu wyciszeniu hałasu jest również zmniejszony. Aby wyciszyć ścianę, ścianę odgrodową można zbudować z różnych rodzajów materiałów, takich jak beton, drewno lub metal. Ściany odgrodowe mogą być budowane na subtelny sposób, aby nie wyrażać wokół sobą nadmiernego obrazu.

Umiejscowienie mebli do wyciszenia ściany sąsiedzkiej

Kolejnym sposobem na wyciszenie ściany sąsiedzkiej jest umiejscowienie mebli w pomieszczeniu. Można stosować meble, które są na tyle duże lub ciężkie, aby zmniejszyć dźwięk, ale zbyt ciężkie meble mogą zbić ścianę sąsiada. Meble powinny być tak rozmieszczone, aby stało się 3-4 odstępy między nimi, a to pozwala rozbić dźwięk i go wyciszyć. Można również użyć mebli z materiałami absorbującymi dźwięki, takimi jak wełna lub juta.

Odległość podłogi od ściany do wyciszenia

Jeżeli masz problem z hałasem, możesz próbować obniżyć poziom hałasu, stosując odległość od podłogi do ściany. W tym celu należy zachować odstęp nie mniejszy niż 11cm, aby wyciszyć izolację akustyczną w takim przypadku. Oznacza to, że musisz odsuwać meble lub dywany od ściany na odległość 11 centymetrów. Możesz również zainwestować w matę wygłuszającą, która może być ułożona na podłodze blisko ściany.

Ochrona przed hałasem za pomocą szczelnych drzwi i okien

Kolejnym pomysłem na wyciszenie ściany sąsiedzkiej jest zamontowanie szczelnych drzwi i okien. Te okna i drzwi są wykonane z materiałów, które tworzą szczelną barierę, a następnie są one montowane na ramy, która zostaje zamontowana na zewnątrz ściany. Sprawia to, że przenikanie i odbiór dźwięków jest zgodny z wymaganiami, które stawia akustyka. Takie drzwi i okna mogą być wykonane z materiałów dźwiękochłonnych, takich jak blacha lub drewno, aby były szczelne.

Głośny sąsiad – inne sposoby wyciszenia

Kolejnym pomysłem na wyciszenie ściany sąsiedzkiej jest użycie wyciszających tapet. Tapety absorbują część dźwięków i nie przenoszą ich dalej. Tapety noszą także napisane komunikaty lub teksturę wizualną, co dodaje im uroku. Wybierając tę metodę, powinieneś postawić na tapety z materiałów naturalnych i z ciężkim wyglądem wizualnym. Następnym pomysłem na wyciszenie ściany sąsiedzkiej jest stosowanie roślin wokół ściany. Liście drzew i krzewów mogą absorbować dźwięki, pochłaniając część dźwięków, które następnie nie przesuwają się dalej do wnętrza domu.

Podsumowanie

Jest wiele sposobów na wyciszenie ściany sąsiedzkiej. Wymieniliśmy tutaj kilka z najczęstszych metod, które można stosować w celu wyciszenia ściany od głośnego sąsiada. Materiały izolujące akustycznie, takie jak płyty z pianki akustycznej, jutowe tkaniny lub dywany są bardzo skuteczne, aby zminimalizować przechodzący przez ścianę hałas. Do tego dochodzą ściany odgrodowe lub zewnętrzne zasłony wiszące wokół ściany. Istnieją również inne metody, takie jak odległość podłogi od ściany lub meble, które można przesunąć, aby obniżyć poziom hałasu. Zalecamy jednak stosowanie żadnych słabych do wyciszenia ściany sąsiedzkiej, ponieważ te można szybko przesunąć lub wygiąć, a to może zmniejszyć skuteczność izolacji akustycznej.

Poprzedni artykułStrop monolityczny – zalety i wady
Następny artykułCzym ocieplić strop betonowy a czym drewniany?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj